Zwierzę to nie prezent! 10 powodów na "NIE" 0
Zwierzę to nie prezent! 10 powodów na "NIE"

Zwierzęta mogą być wspaniałym dodatkiem do rodziny – ale nie wtedy, gdy są wręczane jako prezenty niczego niepodejrzewającym odbiorcom w jednym z najbardziej chaotycznych okresów w roku.

Każdego roku schroniska dla zwierząt są zasypywane psami i kotami dawanymi jako prezenty w okresie świątecznym. 

Oto kilka powodów, dla których warto pomyśleć dwa razy przed podarowaniem zwierzęcia w prezencie
w te Święta Bożego Narodzenia:

1. Zwierzęta nie mogą być po prostu „podarunkiem”.

Zawstydzający świąteczny sweter od cioci Basi, bezużyteczny gadżet i tandetny krawat można łatwo zwrócić, ponownie podarować lub wrzucić na strych i zapomnieć. Ale zwierzęta żyją, oddychają, są istotami, których nie można ponownie przekazać komuś jako nieudany prezent za rok, jeśli nie odpowiadają one ludzkim upodobaniom.

2. Pies lub kot jest na całe życie, a nie tylko na Boże Narodzenie.

Jasne, że kociak lub szczeniak może wyglądać uroczo, wyglądając spod choinki – ale dodanie zwierzęcych towarzyszy do rodziny to ważna decyzja, która wymaga zaangażowania na całe życie w opiekę nad nimi. Pamiętaj: nowy szczeniak lub kociak może być częścią rodziny przez 15 lat lub dłużej.

3.Konsekwencje mogą być straszne.

Wiele schronisk osiąga swoje możliwości w ciągu pierwszych kilku tygodni nowego roku, oraz kiedy fala oddanych zwierząt uderza po świętach, pozostawiając pracowników schroniska przed bolesną perspektywą opieki nad zdrowymi, przyjaznymi, kochającymi kotami
i psami.

4.Chwilowe zauroczenie

Urocze szczenięta nie będą wyglądać jak „prezent” po tym, jak przeżują bezcenną pamiątkę, zdecydują się użyć choinki jako toalety, będą szczekać w nocy i zgarną setki złotych na weterynarza na szczepienia, sterylizację, a także kuracje przeciw pchłom i odrobaczanie – i to dopiero wtedy, gdy są zdrowe! A co, gdy zachorują?

5.To stresująca pora roku.

Kiedy przyjmujesz gości, biegasz w  świątecznym szale i podróżujesz, aby zobaczyć teściów, okres między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem może być dość chaotyczny – co utrudnia nawet dobrze przystosowanym zwierzętom osiedlenie się w nowych domach.

6. Przyczyna bezdomności zwierząt.

W dniach, tygodniach i miesiącach następujących po świętach, już przytłoczone schroniska dla zwierząt w całym kraju zostaną zalane zwierzętami, które zostały wręczone w prezencie, by wyrzucić je razem z choinką, gdy nowość przestanie cieszyć lub ich opiekunowie odkryją, że troszczenie się o hałaśliwe szczenięta i kocięta to praca na pełen etat.

7. Zwierzęta nie są jak inne prezenty.

Wymagają dużo czasu, cierpliwości i pieniędzy – a wszystko to jest rzadkością w czasie okresu świątecznego. Jeśli myślisz o podarowaniu futrzanego przyjaciela jako prezent na te Święta Bożego Narodzenia, trzymaj się tego, co można znaleźć w sklepach z zabawkami.

8. Dzieci mogą być nieodpowiedzialne (bo cóż, to dzieciaki).

Wspaniale jest uczyć dzieci odpowiedzialności, ale po tym, jak szczenięca miłość przemija (a często bardzo szybko), rodzice są jedynymi, którzy muszą wykonać całą brudną robotę – dosłownie!

9. Zwierzaki mogą wywierać poważny nacisk na budżet rodziny

Pieniądze wydane na żywność, zabawki, ubezpieczenie, szczepienia i rachunki za weterynarza mogą szybko przerazić. Nie każdy jest na to gotowy! Zwłaszcza, jeśli staje przed faktem dokonanym!

10. Zwierzęta nie są „szyte na jeden wymiar dla wszystkich”.

Wszystkie zwierzęta mają swój urok – ale to nie znaczy, że będą kompatybilne z poziomem aktywności, doświadczeniem i osobowością obdarowanej osoby. Z tego powodu ważne jest, aby upewnić się, że zwierzęta są dostosowane do stylu życia i temperamentu osób, które będą za nie odpowiedzialne.

 

Dziękuję za przeczytanie !

 

 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl